Sprawozdanie z działalności SMC rok 2023

1.Wieczór poetycki- 21 lutego 2023 zorganizowaliśmy spotkanie z poetami naszej gminy. Swoje utwory prezentowali: Lidia Lankocz, Andrzej Macura, Paweł Małysz, Krystyna Morys-Grochal, Martyna Siedlok, Teresa Waszut, Helena Wróbel. Sylwetki naszych zaproszonych gości przedstawiła Teresa Waszut, charakteryzując ich twórczość i dodając swoje osobiste refleksje i wspomnienia. Różnorodność tematyki prezentowanych wierszy, oraz osobowości autorów sprawiły, że nastrój słuchaczy charakteryzował się zmiennością: od uśmiechu ,poprzez podziw dla opisywanej przyrody po zadumę i refleksję. Po oficjalnym spotkaniu długo jeszcze trwały indywidualne rozmowy z twórcami, podczas których dzielono się osobistymi wrażeniami .

 

2. Cykl spotkań z Romanem Macurą- podróżnikiem i pasjonatem,zwiedzania i poznawania pięknych zakątków naszego globu. Tym razem podzielił się wyprawą na kontynent Ameryki Południowej do Peru. Prelekcja odbyła się 24 kwietnia 2023r.

 

3. Spotkanie przyjaciół. 13 maja 2023 mieliśmy okazje gościć zaprzyjaźnionych z nami poetów, twórców kultury ks. Mariana Kosińskiego z Lewina Brzeskiego, i Eugeniusza Elerowskiego z Sieradza. Na tym spotkaniu odbyła się uroczystość wręczenia złotego krzyża ks. Marianowi Kosińskiemu z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przyznanego przez Stowarzyszenie Konfraterni Mazowieckiej .Uroczystego udekorowania dokonała wójt gminy Sylwia Cieślar oraz Eugeniusz Elerowski przyjaciel i bliski współpracownik M. Kosińskiego. Uroczystość zbiegła się z 90 rocznicą urodzin M.Kosińskiego i mieliśmy przywilej wręczyć jubilatowi urodzinowy tort. Sobotnie popołudnie obfitowało w ciekawe akcenty artystyczne w wykonaniu jubilata i jego przyjaciela.

 

4. Piknik szkolny. Co roku bierzemy udział w pikniku organizowanym przez Szkołę Podstawową w Cisownicy. Co roku przygotowujemy różne konkursy, zgadywanki związane z naszą miejscowością oraz zajęcia manualne. W tym roku zakładki do książek przygotowała Katarzyna Twardzik, konkurs „Spacer po Cisownicy” przygotował Jerzy Hławiczka.

 

 

 

5. Dożynki Gminne/26.08/ Co roku bierzemy udział w dożynkach. W tym roku mieliśmy okazję jechać na wozie typu ” Star 266” p. Andrzeja Jakubika. Pojazd udekorowaliśmy i ubrani w śląskie stroje uczestniczyliśmy w dożynkowym korowodzie.

 

6. Spacer przyrodniczy/10.09/ Spacery również są wpisane w cykl naszej działalności. Naszymi przewodnikami byli: Damian Chmura i Tomasz Beczała. Poznaliśmy walory przyrodnicze Lasu Grabicz w okolicach Dzięgielowa. Fragment tego lasu wchodzi w skład Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk „Cieszyńskie Źródła Tufowe” stworzonego w ramach europejskiej sieci NATURA 2000. Zobaczyliśmy wielogatunkowe lasy liściaste, a w runie inwazyjne gatunki.

 

7. Ognisko przy Izbie Regionalnej- cykl spotkań których celem jest „być ze sobą razem”, porozmawiać. Jest to miejsce i czas gdzie nasi poeci prezentują swoje nowe utwory i jest to czas na wspólny śpiew naszych pieśni ludowych

 

8. Biała Sobota- 14 października 2023 / druga sobota – stały termin/. Porad udzielali specjaliści : lek med. Tomasz Dembnicki, lek.Barbara Miodońska, dr.n.med.Jan Miodoński, dr n.med.Jerzy Podżorski, dr n. med.Katarzyna Adamczyk, dr n. med. Halina Molak- Olczak, dr n.med. Agnieszka Sikora- Puz,

pielęgniarki dyplomowane: Izabela Machalica, Janina Godek

 

9. Uroczystość 20-lecia Małej Książnicy Cisownickiej i otwarcie czytelni

tejże książnicy- 28 października 2023. Z tej okazji w Kalendarzu Goleszowskim ukazał się artykuł :”20-lecie Małej Książnicy Cisownickiej”.

 

10.Spotkanie świąteczne : „Tradycje bożonarodzeniowe dawniej i dziś”Naszą prelegentką była p. Lidia Lankocz.

Kolejnym punktem spotkania były podziękowanie dla Heli Wróbel za dotychczasowa prace skarbnika SMC oraz życzenia z okazji jej urodzin.

 

Delegacja zarządu była zaproszona na uroczystość odsłonięcia wyremontowanego pomnika ofiar egzekucji przez niemieckich okupantów w latach 1943-1944.Uroczystość odbyła się 22 marca 2023r.

 

 

 

 

STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW CISOWNICY

Cisownica ul.Ustrońska 200

43-440 Goleszów

www.cisownica.org.pl

Free Joomla! template by L.THEME